Podujatia

Vôňa čaju / Fragrance of Tea

13. December 2019

V piatok 13. decembra sme pozvali všetkých milovníkov čaju, aby prenikli do tajomstiev čínskeho čajového obradu, obohatili svoje chuťové poháriky o delikátne chute čínskych čajových druhov a dozvedeli sa niečo o histórii čajovej kultúry priamo od našich čínskych lektorov. 

Čínska čajová kultúra má dlhú históriu. Legendy hovoria, že to bol Shennong, čínsky boh úrody, ktorý prvýkrát objavil čaj. Prvé zaznamenané pitie čaju sa datuje do 10. storočia pred naším letopočtom. Ďalší vierohodný záznam o pití čaju pochádza z 3. storočia nášho letopočtu, v lekárskom texte slávneho čínskeho lekára HUA Tuo, ktorý uviedol: „Piť horký čaj neustále núti človeka myslieť lepšie.“

Čínsky riaditeľ CIB Jianwei Wang predstavil historické súvislosti pôvodu a šírenia čajovej kultúry vo svete, oboznámil návštevníkov s kategóriami čaju a ich rôznymi vplyvmi na ľudský organizmus, ako aj so špecifickou prípravou jednotlivých čajov, čo následne demonštrovali naši čínski kolegovia naživo. Každý účastník tejto zážitkovej aktivity tak mohol pozorovať nielen zaujímavý proces čajového obradu, ale si ho aj vyskúšať a ochutnať jednotlivé čajové druhy tak, ako majú skutočne chutiť.